Užíváním Condrosulfu lze dosáhnout výrazného snížení bolesti v klidu nebo při zátěži a zlepšení pohyblivosti kloubů. Jedná se o biologický produkt získaný z rybí chrupavky a používá se při léčbě degenerativních onemocnění kloubů. Hlavní složkou je chondroitinsulfát, jenž má výraznou schopnost vázat ve tkáních vodu, čímž zabezpečuje normální funkci kloubu, a je jednou ze základních stavebních složek chrupavky. Jakmile se sníží schopnost vázat vodu, dochází k postupné degeneraci chrupavky a zhorší se funkce kloubu. Tomu spolehlivě zabrání užívání Condrosulfu 400, přičemž dojde k obnově metabolické rovnováhy chondrocytů. Přípravek je obvykle dobře snášen a je vhodný pro dlouhodobou terapii. V těhotenství a v období kojení se smí užívat jen při zvlášť závažných důvodech.
Výhody při užívání
Přípravek snižuje projevy artrózy a zlepšuje funkčnost a pohyblivost kloubů. Zpomaluje tedy ubývání chrupavky kloubu. I po vysazení léčby přetrvává účinek minimálně tři měsíce. V porovnání s běžnou léčbou artrózy má vyšší bezpečnost a nezpůsobuje lékové interakce.
Doporučená terapie
Po dobu zahajovací léčby, která trvá dva týdny, se užívají dvě tobolky dvakrát denně. Udržovací léčba pak probíhá po dobu dvou až tří měsíců a užívají se jedenkrát denně dvě tobolky. Po ukončení této kůry se doporučuje tří měsíční pauza a případně pak léčbu opakovat. Užívání přípravku se doporučuje dvakrát ročně s tříměsíční přestávkou.
Popis zdravého kloubu
Kloub je složen z chrupavky, která je tvořena buňkami a mezibuněčnou hmotou. Chrupavka tlumí všechny tlaky a nárazy. Pod chrupavkou je kost, kloubní pouzdro a mezery naplněné kloubní tekutinou. Pohyblivost kloubu umožňuje chrupavka spolu s kloubní tekutinou. Při normální funkci kloubu nedochází při pohybu téměř k žádnému tření.
Co je artróza?
Artróza je onemocnění kloubů, ke kterému dojde vlivem opotřebování kloubní chrupavky. Poškozuje tedy funkci kloubů, omezuje pohyb a způsobuje bolest. Nejčastěji jsou postiženy ty klouby, které jsou nejvíce namáhány, tedy kyčelní a kolenní. Může se objevit již ve třiceti letech, ale také až v šedesáti. Ne všechny artrotické změny však musí vyvolat u pacienta potíže jako bolesti, omezení pohyblivosti a otoky.
Jak vzniká artróza?
V mnohých případech vzniká artróza přetěžováním kloubů a poškozením chrupavky. Chrupavkové buňky pak produkují neplnohodnotnou mezibuněčnou hmotu, která omezuje normální funkci kloubu. Chrupavka se stává tenčí a není tak pružná, hladký povrch se zdrsní a tím se snižuje tření při pohybu kloubu. Následkem přetížení je popraskání kosti pod chrupavkou a vznik tzv. mikrofraktur. Kost se stane hustší a křehčí. Nová kostní tkáň vzniká hlavně na okraji kloubů, což omezuje jejich pohyblivost. S artrózou tak vzniká i bolestivé napětí svalů.
Jak přispět k léčbě?
Degenerace chrupavky, stejně tak i její léčba je dlouhotrvající proces. Při léčbě je důležité řídit se dalšími pokyny lékaře, jako např. snížení hmotnosti, dodržování diety a v některých případech fyzioterapie. Důležité je nepřerušit tříměsíční terapii ani po celkovém odeznění bolesti, protože při úplné degeneraci chrupavky nezbývá, než nahradit nefunkční kloub kloubní protézou.