SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Aspirin C
šumivé tablety
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
1 tableta obsahuje léčivé látky:
Acidum acetylsalicylicum 400 mg, Acidum ascorbicum 240 mg
3. LÉKOVÁ FORMA
Šumivé tablety
Popis přípravku: bílé kulaté ploché tablety se zkosenými hranami, na jedné straně vyraženo logo Bayer.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1. Terapeutické indikace
Přípravek se užívá při bolestech hlavy, zubů, bolestech v krku, menstruačních bolestech, bo-lestech svalů, kloubů, zad, bolestech při lehčí artritidě.
Při zánětlivých onemocněních horních cest dýchacích nebo chřipce k symptomatické úlevě od bolesti a horečky.
Aspirin C se nesmí podávat dětem a mladistvým do 16 let v průběhu horečnatého onemocně-ní.
4.2.Dávkování a způsob podání
Doporučené dávky jsou následující:
Dospělí a mladiství od 12 let
Jednotlivá dávka 1 až 2 šumivé tablety (400 až 800 mg) může být opakována v intervalech 4–8 hodin.
Obvyklá denní dávka je 6 šumivých tablet, maximální denní dávka, která nesmí být překročena, je 10 šumivých tablet (4 g léčivé látky).
Děti
Přípravek není určen pro děti do 9 let. Děti starší 9 let užívají 400 mg kyseliny acetylsalicylové v jedné dávce (odpovídá jedné rozpustné tabletě).
Doporučená denní dávka kyseliny acetylsalicylové u dětí je okolo 60 mg/kg rozdělená do 4 až 6 jed-notlivých dávek, tj. okolo 15 mg/kg každých 6 hodin, nebo 10 mg/kg každé 4 hodiny.
Starší pacienti
Jednotlivá dávka 1 až 2 šumivé tablety (400 až 800 mg) může být opakována v intervalech 4–8 hodin.
Obvyklá denní dávka je 6 šumivých tablet, maximální denní dávka, která nesmí být překročena, je 10 šumivých tablet (4 g léčivé látky).
Způsob podání:
Pro perorální použití. Šumivá tableta se před použitím rozpustí ve sklenici vody.
4.3.Kontraindikace
Přípravek se nesmí užívat při: přecitlivělosti na kyselinu acetylsalicylovou, jiné salicyláty nebo na kteroukoliv pomocnou látku tohoto přípravku. předchozí zkušenosti s astmatem, kopřivkou nebo akutní rinitidou indukovaný-mi požitím salicylátů či substancí s obdobným účinkem, zejména nesteroidními protizánětlivými léky (NSA) hemoragické diatéze žaludečních nebo dvanácterníkových vředech kombinaci s metotrexátem při dávce 15 mg týdně či vyšší (viz bod 4.5) v posledním trimestru těhotenství věku do 16 let a současně probíhajícím horečnatém onemocnění. Při podání ky-seliny acetylsalicylové dětem a mladistvým v průběhu horečnatého onemocnění hrozí vznik Reyova syndromu
4.5. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Kontraindikovaná interakce:
Metotrexát užívaný v dávkách 15 mg týdně a vyšších
Zvýšená hematologická toxicita methotrexátu (snížení renální clearance metotrexátu protizá-nětlivými přípravky a vyvázání metotrexátu z vazby na plazmatické bílkoviny salicyláty) (Viz. bod 4.3 Kontraindikace).
Kombinace vyžadující opatrnost:
Metotrexát užívaný v dávkách menších než 15 mg týdně
Zvýšená hematologická toxicita metotrexátu (snížení renální clearance metotrexátu protizá-nětlivými přípravky a vyvázání metotrexátu z vazby na plasmatické bílkoviny salicyláty).
Antikoagulancia, např. kumarin, heparin
Zvýšené riziko krvácení v důsledku inhibice funkce krevních destiček, poškození gastroduo-denální sliznice a vyvázání perorálních antikoagulancií z jejich vazeb na plazmatické bílkovi-ny.
Další nesteroidní protizánětlivé léčivé přípravky se salicyláty ve zvýšených dávkách
(≥3 g/den)
Zvýšené riziko výskytu vředů a gastrointestinálního krvácení v důsledku synergického efektu.
Urikosurika např. benzbromaron, probenecid
Snižuje urikosurický efekt (kompetice eliminace kyseliny močové renálními tubuly).
Digoxin
Plasmatická koncentrace digoxinu se zvyšuje v důsledku snížení renální exkrece.
Antidiabetika, např. inzulín, sulphonylurea
Vysoké dávky kyseliny acetylsalicylové zvyšují hypoglykemický efekt prostřednictvím hy-poglykemického účinku kyseliny acetylsalicylové a vyvázání sulfonylurey z vazebného místa na plazmatických bílkovinách.
Trombolytika/jiné antiagregační přípravky např. ticlopidin
Zvýšené riziko krvácení.
Diuretika v kombinaci s kyselinou acetylsalicylovou při dávkování 3g/den a více
Pokles glomerulární filtrace snížením syntézy prostaglandinů v ledvinách.
Systémové glukokortikoidy, kromě hydrokortizonu užívaného při terapii Adisonovy choroby
Snížení hladiny salicylátů v krvi během léčby kortikosteroidy a riziko předávkování salicyláty po ukončení této léčby díky zvýšené eliminaci salicylátů kortikoidy.
ACE inhibitory
Při dávkování 3g/den a více se snižuje glomerulární filtrace přes inhibici vazodilatátorů prostaglandinů. Dále se snižuje antihypertenzní účinek.
Kyselina valproová
Zvýšení toxicity kyseliny valproové z důvodu vyvázání z vazebného místa proteinu.
Alkohol
Zvýšený výskyt poškození gastrointestinální sliznice a zvýšení krvácivosti díky přídatným účinkům kyseliny acetylsalicylivé a alkoholu.
4.6.Těhotenství a kojení
Těhotenství
Použití salicylátů v prvním trimestru těhotenství bylo v četných retrospektivních epidemiolo-gických studiích spojeno se zvýšeným rizikem malformací (rozštěp patra, srdeční malforma-ce). Současná data nemohou dostatečně numericky zhodnotit jakýkoliv možný vliv kyseliny acetylsalicylové na malformace při jejím pravidelném užívání při množství více než 150mg/den. Po běžných terapeutických dávkách se zdá být toto riziko nízké. V prospektivní studii u 14800 těhotných žen ( v období časné embryogeneze 1-4. měsíc těhotenství) nebyla zjištěna žádná spojitost se zvýšenou frekvencí malformací.
U zvířat je však prokázáno, že podávání inhibitorů syntézy prostaglandinů včetně kyseliny acetylsalicylové (v dávkách značně převyšujících maximální terapeutickou dávku pro člově-ka) vede ke zvýšení pre- a postimplantačních ztrát a k fetální/embryonální letalitě. Navíc byla u zvířat hlášena incidence různých druhů malformací.
Salicyláty mohou být užívány během těhotenství jen po pečlivém uvážení poměru mezi riziky a příznivými účinky terapie. Jako preventivní opatření je lépe neužívat kyselinu acetylsalicy-lovou při chronické léčbě v množství více než 150mg/den.
V posledním trimestru těhotenství může podávání salicylátů ve velkých dávkách (více než 300 mg/den) vést k prodloužení doby těhotenství, inhibici kontrakcí uteru u matky a ke kardi-opulmonální toxicitě ( např. k předčasnému uzavření duktus arteriosus) u dítěte.
Podávání kyseliny acetylsalicylové ve vysokých dávkách krátce před porodem může vést k intrakraniálnímu krvácení, zejména u nedonošených dětí.
Následkem toho, kromě extrémně omezeného kardiologického a porodnického užití, které opravňují lékařská doporučení a monitorování specialistou, všechny léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou jsou kontraindikovány v posledním trimestru těhotenství.
Kojení:
Salicyláty a jejich metabolity přecházejí v malých množstvích do mléka.
Protože po krátkodobém užívání nebyly pozorovány nepříznivé účinky na kojence, není ob-vykle nutné přerušit kojení. Při pravidelném užívání vysokých dávek má být však kojení pře-rušeno včas.
V důsledku mechanismu působení nesteroidních antirevmatik může dojít k omezení ženské plodnosti. Tento efekt je reverzibilní a zmizí po ukončení terapie.
Nicméně nebyla prokázána žádná příčinná souvislost mezi užíváním kyseliny acetylsalicylové a tímto efektem
4.7. Účinky na schopnost řídit a obsluhovat
Užívání šumivých tablet Aspirin C neovlivňuje schopnost reagovat při řízení motorových vo-zidel a obsluze strojů.
4.8. Nežádoucí účinky
Gastrointestinální poruchy
Bolesti břicha, pálení žáhy, nauzea, zvracení.
Zjevné (hemateméza, melena) nebo skryté gastrointestinální krvácení, které může vést k anémii z nedostatku železa.
Gastroduodenální vředy a perforace.
Poruchy jater a žlučových cest
Byly popsány ojedinělé případy poruch jaterních funkcí (zvýšení transamináz).
Poruchy nervového systému
Závrať, tinitus, které obvykle svědčí o předávkování.
Poruchy krve a lymfatického systému
Vzhledem k vlivu na krevní srážlivost může být kyselina acetylsalicylová spojována se zvýšeným rizikem krvácení.U pacientů s vážnou formou nedostatečnosti glukózo-6-fosfátdehydrogenázy byla hlášena hemolýza a hemolytická anémie
Poruchy ledvin a močových cest
Bylo hlášeno poškození funkce ledvin a akutní renální selhání
Celkové a jinde nezařazené poruchy a lokální reakce po podání
Např. kopřivka, kožní reakce, anafylaktická reakce, astma, Quinckeho edém.
Uchovávejte při teplotě do 25oC.